Електронски школски Дневници
Захваљујући сарадњи Градске општине Палилула и Telenor фондације родитељи палилулских основаца могу у сваком тренутку да провере оцене и изостанке своје деце и добију друга важна обавештења, попут термина родитељског састанка. Ову могућност имају и сви основци. Да би се искористиле предности електронских школских дневника родитељима је неопходан приступ интернету или мобилни телефон. Сваког петка родитељи редовно добијају бесплатну СМС поруку и и-имејл у којима су наведене дечије оцене и изостанци за ту недељу.
Председник Градске општине Палилула Стојан Николић каже да је основни циљ овог пројекта модернизација 16 основних школа која ће свим актерима донети вишеструке предности. „Родитељи и ученици све релевантне информације могу наћи на једном месту и увек им могу приступити. Наставници, школа и општина добијају квалитетну и лако доступну статистику рада наставног особља током целе године, а поврх свега, обезбедили смо егзистенцију за осморо особа са инвалидитетом који ће радити на уносу података из писаних дневника у електронску форму. Мислим да је ово добар пример и за друге општине у Србији“, рекао је председник GO Палилула Стојан Николић.
Сви родитељи који желе да имају приступу електронским дневницима своје деце добили су корисничко име и шифру. Подацима се приступа преко сајта www.skolskidnevnik.rs, а ускоро ће то бити могуће и преко линкова на сајтовима основних школа. Telenor фондација обезбедила је бесплатно слање SMS порука родитељима, рачунаре и интернет модеме за запослене који раде на уносу података.
Ивана Матијевић, управитељица Telenor фондације, каже да је пројекат електронских школских дневника одличан пример како дигиталне технологије и мобилне телекомуникације могу допринети развоју локалних заједница, бољем образовању ђака, квалитетнијим односима између деце и родитеља и уштеди времена и средстава. „До ове школске године родитељи палилулских основаца морали су лично да одлазе у школу како би добили информације о оценама и изостанцима. Сад им је довољан мобилни телефон или приступ интернету. Уверена сам да ће електронски дневници побољшати образовање младих будући да ће допринети јачању међусобног поверења између родитеља, наставника и ђака“, рекла је Матијевићева.
Пројекат је добио сагласност савета родитеља. Подаци деце чији родитељи нису дали своју сагласност не уносе се у електронски дневник. Како би се онемогућио неовлашћени приступ подацима база података је кодирана (енкриптована), а аутоматско архивирање података (бекап) ради се аутоматски на сваких шест сати тако што се архивирани подаци шаљу на две различите локације. ГО Палилула размишља и проширивању пројекта на средње школе на својој територији.
http://www.personalmag.rs/tag/elektronski-skolski-dnevnici/
Датум:26/09/2013